Wywiad Panem Zbigniewem Padol

- Z czym kojarzy się Panu Ostaszków?

Ostaszków kojarzy mi się ..... Byłem tam cztery razy. Widziałem miejsce , gdzie leży mój ojciec , w dołach śmierci , w lesie , tam gdzie są sosny. Teren jest otoczony , w środku stoi krzyż , leżą wszyscy pomordowani. Upamiętnieni na tabliczkach epitafium. To miejsce graniczy z cmentarzem rosyjskim - gdzie są zdjęcia pochowanych tam Rosjan. My mamy tylko tabliczki upamiętniające to straszne wydarzenie , ludzi , którzy zostali skazani na śmierć bez osądu i winy.

-Co może Pan powiedzieć o swoim ojcu?

Mój ojciec był komisarzem w Białymstoku , w straży granicznej. Został rozstrzelany w Ostaszkowie. Teraz opowiem ciekawą historię , którą opowiadała mi moja mama. Mój ojciec poznał moją matkę w następujący sposób: Miał ją aresztować, kawaler. Zaczęła się znajomość . Tak oto się pobrali. Po wkroczeniu wojsk rosyjskich mama uciekła , a ojciec został wezwany do służby.

- Czy uważa Pan iż Rosjanie przyznają się kiedyś do zbrodni w Katyniu , pokażą wszystkie dokumenty i przeproszą ?

Rosjanie będą je trzymali. Każdy żołnierz miał żółtą kopertę , o każdym jeńcu mieli dane. Myślę , że części z tych dokumentów już nie ma. Na pewno ich nie pokażą. A czy przeproszą niewiadomo.

- Czy uważa Pan , że w jakimś stopniu katastrofa smoleńska dostarczyła nam większej ilości informacji odnośnie Katynia ?

Nie , nie uważam.

-Czy młode pokolenie będzie w przyszłości pamiętać o zbrodni w Katyniu?


Im bardziej będę się starzeć tym młode pokolenie będzie zapominać. Ale taka jest kolej rzeczy i trzeba pogodzić się z losem.

-Jak Pan myśli , co zrobić aby nie zapomnieć o tamtej zbrodni , co robi w tym zakresie państwo?

Państwo nie dba o to. Nowa reforma przewiduje tylko lekcje historii do 2 klasy liceum. Gdyby nie rodziny katyńskie to by młodzież się nie dowiedziała. " Trzeba zaorać ugór" wśród społeczeństwa.

Dziękuję bardzo za poświęcony nam czas i za udzielenie wywiadu.
Wywiad przeprowadzili: Armando Kurek i Dominik Kaszowski

Copyright © 2012 Mateusz Kurek, Wiktor Brzęczkowski